Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Contributia CAS pentru PFA - obligatorie chiar daca am ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Contributia CAS pentru PFA - obligatorie chiar daca am contribut o data ca bugetar?

La multi ani si o primavara relaxata tuturor!

Sper din nou sa nu adresez o intrebare deja discutata pe acest forum. Imi cer scuze daca se intampla.
Pe scurt, in ce consta nelamurirea mea: tatal meu este bugetar de 30 si ceva de ani, deci plateste prin retinerile de pe statul de plata contributiile la CAS. In paralel, are deschis un PFA, la care nu a platit niciodata contributiile pentru Asigurarile de Sanatate. Ieri a primit o scrisorica, dupa cum era de asteptat, de la CAS cu un desfasurator si o suma frumusica de plata pe ultimii 5 ani (2005-2010). Intrebarea este: daca el a contribut deja o data la CAS si se poate dovedi, este obligat sa achite si suma de pe instiintare? Se poate ajunge la blocarea conturilor bancare in cazul in care nu achita?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Legea sanatatii nr. 95/2006 la art 257 (3) prevede ca in cazul persoanelor care realizează în acelaşi timp venituri de natura salariilor, pensiilor, activitati independente (PFA), etc., contribuţia de sanatate se calculează asupra tuturor acestor venituri.
Deci suma este datorata legal.
Multumesc mult pentru promptitudine si informatii.

Imi era teama ca e adevarat. Cu toate ca din punctul meu de vedere e o tampenie romaneasca, la fel ca multe altele.
Atunci, in cazul in care nu achitam aceasta suma, pot fi blocate conturile persoanei pe numele careia este PFA-ul?

Referitor la aceeasi poveste... daca se suspenda activitatea acestui PFA, cu 1 aprilie sa zicem, deci nu mai inregistreaza profit, cum se poate pune in aplicare executarea in cazul neplatii?

O seara placuta!
Raluca_isa, utilizator
Se poate proceda la executarea silita asupra patrimoniului PFA. In cazul PFA se raspunde si cu patrimoniul personal.